Saavutettavuus-avustimet
Tavoite: Koulutuksen aikana osallistujat toteuttavat omia, luovia ideoitaan ja käyvät läpi kokonaisen luovan prosessin - lopputuloksena on oma biisi ja sille musiikkivideo. Osallistujat työskentelevät omilla älylaitteillaan (esim. pädi, läppäri) ja oppivat helppokäyttöisiä, digitaalisia musiikin ja videon tekemisen keinoja. Koulutuksen käytyään osallistuja on saanut käytännön työkaluja ohjata ja toteuttaa musiikin ja videon tekoon liittyviä projekteja myös omassa opetus- tai ohjaustyössään. Jos siis haluat kehittää tietoteknistä osaamistasi ja oppia uusia keinoja musiikin ja videon tekemisen ohjaamiseen, on tämä oikea koulutus sinulle!
Toteutustapa: Koulutuksen laajuus on 6 op ja se koostuu kahdesta jaksosta: Biisin tekeminen ja Musiikkivideon tekeminen älylaitteen avulla. Kokonaisuus sisältää yhteensä 10 koulutuskertaa, joista 5 kertaa toteutetaan lähiopetuksena Kouvolassa ja 5 kertaa verkon välityksellä etänä.
Biisinkirjoittamisen koulutuskerrat:
Ti 6.2.2024 klo 12-16 (lähiopetus)
Ti 13.2 klo 13-16 (etä)
Ti 20.2 klo 13-16 (etä)
Ti 5.3 klo 13-16 (etä)
Ti 12.3 klo 12-16 (lähi)
Musiikkivideon tekemisen koulutuskerrat:
Ti 26.3.2024 klo 12-16 (lähi)
La 6.4. klo 10-16 (lähi)
Ti 16.4. klo 13-16 (etä)
Ti23.4. klo 13-16 (etä)
Ti 7.5. klo 12-16 (lähi)
Opetus sisältää ryhmätyöskentelyä, itsenäistä työtä ja kotitehtäviä. Koulutuksessa ei tarvita erityisiä työvälineitä, vaan niin musiikin kuin videonkin teossa riittää, että mukana on oma pädi ja/tai läppäri.
Sisältö:
Tässä täydennyskoulutuksessa osallistujat tekevät oman biisin ja musiikkivideon älylaitetta hyödyntämällä! Osallistumista varten ei vaadita mitään aiheeseen liittyvää aiempaa osaamista, kuten esimerkiksi soitto- tai laulutaitoa tai kokemusta kameran käytöstä.
BIISIN TEKEMINEN (3 op)
Lopputuloksena osallistuja on säveltänyt ja tallentanut oman kappaleen, ja saanut työkaluja opettaa digitaalista musiikintekoa myös muille. Kouluttajana MuM, artisti ja biisintekijä Sofi Meronen.
1. Digitaalisen musiikin tekemisen perusteet ja rumpubiitit (lähi)
2. Soinnut (etä)
3. Lyriikat ja luova kirjoittaminen (etä)
4. Melodia (etä)
5. Laulun äänittäminen ja valmiin kappaleen tallentaminen (lähi)
MUSIIKKIVIDEON TEKEMINEN (3 op)
Lopputuloksena osallistuja on kuvannut ja editoinut oman musiikkivideon, ja saanut työkaluja opettaa videon tekoa myös muille. Kouluttajana KM ja videotuottaja Jenna Venäläinen.
6. Videon suunnittelu ja kuvaamisen perusteet (lähi)
7. Videomateriaalin kuvaus (lähi)
8. Musiikkivideon editointi (Materiaalin järjestely ja leikkaaminen) (etä)
9. Musiikkivideon editointi (Green screen -editointi ja efektit) (etä)
10. Viimeistely ja prosessin arviointi (lähi)
Koulutuksen hyväksytty suorittaminen edellyttää aktiivista osallistumista ja harjoitusten tekemistä.
Kouluttajat:
MuM, artisti ja biisintekijä Sofi Meronen ja KM, videotuottaja Jenna Venäläinen ovat musiikin, kasvatuksen ja videotuotannon ammattilaisia ja Pikku Gubben Musiikkikerhon perustajia: https://pikkugubbe.com/.
Jenna on taustaltaan varhaiskasvatuksen opettaja, kasvatustieteen maisteri sekä videotuottaja. Vuosien varrella hän on työskennellyt lasten ja nuorten parissa niin opettajana, ohjaajana kuin valmentajanakin. Videopuolesta Jenna on vastannut muun muassa koulutusvientiyrityksen videoyksikön vetäjänä.
Sofi on musiikkipedagogi, musiikin ja taiteiden maisteri ja rakentaa kansainvälistä uraa artistina ja biisintekijänä. Hän on työskennellyt muun muassa pianonsoiton-, laulun- ja biisinkirjoituksen opettajana.
Oikeus muutoksiin pidätetään.
Laivurinkatu 7, 48100 Kotka
Puh. 044 747 8516
Hovioikeudenkatu 6, 45100 Kouvola
Puh. 044 747 8501